Črevesna mikroflora, torej združba različnih mikroorganizmov, ki se nahaja v črevesju, opravlja pomembne presnovne funkcije kot so razkroj strupov (toksinov) iz hrane in karcinogenih toksinov, sinteza mikrohranil, fermentacija nerazgradljivih hranilnih snovi, sodelovanje v absorpciji elektrolitov in mineralov ter nastanku kratko verižnih maščobnih kislin. To so specifične snovi, ki predstavljajo največjo skupino produktov mikroorganizmov v črevesju. Slednji nastanejo predvsem v slepem in debelem črevesju kot posledica fermentacije določenih, za zgornji prebavni trakt, neprebavljivih ogljikovih hidratov. Imajo pomemben vpliv pri rasti in diferenciaciji epitelnih celic tankega in debelega črevesja. Poleg drugih mikrobnih presnovkov, bistveno vplivajo na metabolizem človeka, posledično pa tudi na njegovo zdravje in sicer preko regulacije sitosti, prepustnosti črevesne stene in imunskih funkcij.

Raziskovalci z Univerze v Mariboru in Univerze v Bologni so raziskali, kakšne razlike se pojavljajo v sestavi bakterijske združbe in kratko verižnih maščobnih kislin v črevesju zdravih otrok in otrok s celiakijo. Asist. mag. Maša Primec, dr. vet. Med: »Direktno povezavo med prehrano, črevesno mikrofloro in količino ter tipom kratko verižnih maščobnih kislin potrjuje vedno več študij. Študije nakazujejo pomembno vlogo teh snovi pri ohranjanju homeostaze in zdravja v nekaterih bolezenskih stanjih kot so rak, kronično vnetje črevesja, funkcionalna gastrointestinalna motnja, diareja, debelost in celiakija. V zadnjih letih se je frekvenca za celiakijo obolelih ljudi (tako otrok, kot odraslih) drastično povečala. Vzrok vse pogostejši motnji, vezani na prehrano, pripisujejo tako genetskim, kot okoljskim faktorjem, ki povzročajo predvsem kronično vnetje in spremembe v sestavi mikroflore, kot tudi kratko verižnih maščobnih kislin. Tudi v naši raziskavi smo ugotovili, da so spremembe v mikrobni združbi in sestavi kratko verižnih maščobnih kislin povezane z razvojem celiakije.«

Kljub temu, da je študij o medsebojni odvisnosti med tipom kratko verižnih maščobnih kislin in mikrofloro pri za celiakijo obolelih ljudeh malo, bi proučevanje funkcionalnosti in delovanja teh snovi pripomoglo k boljšemu razumevanju njihove kompleksne povezave s črevesno mikrofloro, prehrano, patogenezo in patologijo tako celiakije, kot tudi drugih presnovnih obolenj.

Raziskovalci so rezultate objavili v obliki znanstvenega članka v reviji International Journal of Celiac Disease.

Dodatni viri in literatura

  • Primec M. in sod. 2016. Faecal Concentrations of Short-chain Fatty Acids and Selected Bacteria in Healthy and Celiac Children. International Journal of Celiac Disease 4 (3): 95-101. URL: http://pubs.sciepub.com/ijcd/4/3/6/index.html